Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Budování vápenné pece v černokosteleckém pivováru

Budování vápenné pece v černokosteleckém pivováruVe dnech 14. – 18. 7. 2018 byla zahájena v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy výstavba zkušební pece na výpal vápna. V areálu továrny se v současné době nachází Pivovarské muzeum (http://www.pivovarkostelec.cz/pivovarske-muzeum) a sám pivovar je podrobován dobové stavební rekonstrukci. Součástí areálu je i unikátní lichtensteinský osmiboký žentour, nemající patrně na území Evropy obdoby. Ten je památkově chráněn, opraven a slouží kulturním potřebám.
Na stavbě tradiční vápenné pece válcového schématu se ve spolupráci s majiteli pivovaru podíleli Petr Holub (NPÚ Brno) a Petr Kos (ÚAPP Brno, v.v.i.). Další spolupráce byla navázána s firmou Českomoravský cement, a.s., která poskytne pro výpal kvalitní vápenec z lomu Cementárny Radotín. Výpalem trvajícím přibližně 40 hodin projde v peci 0,5 m3 vápence při spotřebě dřeva cca 2-3 m3. Pro zbudování pláště pece bylo upotřebeno asi 2,4 m3 tvrdého stavebního kamene, tmeleného místní jílovitou hlínou.
Výpal vápna bude součástí programu XV. vykulení, které proběhne ještě v září tohoto roku (http://www.pivovarkostelec.cz/node/9027). Součástí ukázkové demonstrace pro veřejnost bude i hašení vápna a jeho následné uskladnění do vápenné jámy. Podobnému účelu dnes slouží např. tradičně vystavěná zkušební vápenná pec v areálu cisterciáckého kláštera v Plasích, která byla nedávno součástí workshopu pracovníků Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i., kteří v ní provedli experiment inspirovaný archeologickými nálezy a historickými plány (NTM Centrum stavitelského dědictví Plasy: http://muzeum-plasy.cz/node/121). Ve stejných souvislostech je zvažováno uskutečnění podobného workshopu také v černokosteleckém pivováru.
Během další akce před výpalem, proběhne úprava předpolí pece, kde bude vyhloubena předpecní jáma pro obsluhu a zásobu dřeva. Budou rovněž odkryty dva technické otvory v čelním plášti, tvořené popelníkem a topeništěm. Současně proběhne stavba ručně skládané kopulovité klenby z vápence a nakonec i zavážka připravenou surovinou.