Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré

Historie vápenictví a výroby cementu v MokréV neděli 24. června 2018 se uskutečnila v sálu mediatéky obce Mokrá-Horákov veřejná přednáška s názvem „Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré“ (http://www.mokra-horakov.cz/historie-vapenictvi-a-vyroby-cementu-v-mokre/a-1551). Vedoucím prezentačního kolektivu byl Šimon Straka (student Gymnázia a Základní Image.ashx.jpgumělecké školy Šlapanice, p.o.) z Horákova s přizvanými spolupřednášejícími – Jindřichem Sehnalem (bývalý ředitel závodu Mokrá 1998-2008) a Petrem Kosem (archeolog ÚAPP Brno, v.v.i.).
Přednáškový blok započal s výkladem o nejstarším vývoji vápenictví a výsledcích dosavadního terénního archeologického výzkumu (1995-2017) a aplikovaného experimentu, který byl v Mokré proveden již dvakrát v poloreplikách nalezených vápenných pecí z období 13./14. a 16. století. Doposud se podařilo na katastru obce archeologicky prozkoumat lomy a vápenice z období 13. - 19. století.
Následoval příspěvek z oblasti badatelství v archivních materiálech a pozůstalostech mokerských rodin s informacemi pamětníků, kterého se ujal hlavní přednášející. Jeho slova byla podbarvena zapůjčenými zajímavými historickými exponáty týkajícími se hlavně osoby významného mokerského podnikatele s vápnem a bývalého starosty Karla Keitha, kterému věnoval Šimon Straka hlavní náplň své práce v rámci SOČ s podobným názvem jako přednáška „Historie vápenictví a výroby cementu v Mokré u Brna“.
Přednáška byla uzavřena příspěvkem, který se týkal procesu založení cementárny Mokrá v roce 1968 a jejího provozu do roku 2008. K této příležitosti se v mediatéce po mnoha letech sešla řada kolegů, kteří původně stáli u historického založení podniku a mohli si tak rádi společně po dlouhé době opět zavzpomínat.
Tato akce byla vhodným doplňkem před započetím významných oslav 50. výročí založení Cementárny Mokrá, která bude následovat 8. září 2018 v 10:30-15:00 h Dnem otevřených dveří v závodě Mokrá (http://www.mokra-horakov.cz/den-otevrenych-dveri-v-zavode-mokra/a-1577).