Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Pozvání na 19. setkání ve střední části Moravského krasu

Pozvání na 19. setkání ve střední části Moravského krasu   V sobotu 25. května proběhne na Staré huti u Adamova opět tradiční akce pro veřejnost nazvaná Slované na huti, která byla uskutečněna poprvé roku 2001. ÚAPP Brno se na ní spolupodílí od roku 2015, kdy tu poprvé představila ve spolupráci se společností Archaia Brno malou jednokanálovou středověkou pec na výpal vápna o objemu cca 1 m3. Od té doby se tu stal výpal vápna tímto starým způsobem tradicí. V následujících letech byla pec upravena podle zaniklé vápenice z nedalekého Wiehlova údolí na selskou vápenku z 19. století o objemu 0,5 m3. V tomto roce bude pálen v replice stabilní selské pece (Josefov VII) vápenec o objemu asi 1,2 m3, který poskytl ze svých zásob stejně jako v předešlých letech, lom Mokrá (Českomoravský cement, a.s.). Momentálně je pec opravována a chystána k novému výpalu. Akce probíhá ve spolupráci s TM v Brně a NPÚ Odborným pracovištěm v Brně a je součástí ukázek lidových řemesel, které byly kdysi běžně rozšířené v oblasti Moravského krasu. Během výpalu budou přímo na místě podávány veřejnosti průběžné informace o procesech, které se v peci právě odehrávají a prakticky také o místní historii středověkého a lidového vápenictví. V rámci archeologického experimentu budou v malé testovací peci pokusně páleny na vápno i další méně běžné suroviny (fosilní ústřice, vápnité konkrece apod.).
    Po výpalech bude následovat ukázka hašení kusového vápna a vzápětí proběhne i jeho analýza v laboratoři cementárny Mokrá, která nás ujistí o kvalitě výpalku, z něhož by mělo ve finále vzejít hlavně vzdušné kusové vápno a další díla, která nás seznámí s vlastnostmi dalších nově odzkoušených karbonátových surovin. Zahájení výpalu vápna je určeno na čtvrtek 23. 5. večer (cca 18:00 hodin) a pálení bude trvat dva dny. Pak bude zhruba stejnou dobu následovat chladnutí vsázky.
    Od loňského roku 2018 se zaměstnanci ústavu spolupodílejí také na ukázkách výpalu keramiky v replice vypalovací pece vytápěné dřevem. Na tento rok je pro veřejnost přichystána ukázka výtvarné produkce, která imituje výrobu zboží z období středověku a raného novověku. Tento experiment zahrnuje stavbu vertikální pece a jeho cílem bude tzv. redukční výpal keramiky, přičemž požadovaná teplota výpalu je 1 100°C. Samotná akce bude probíhat ve třech fázích. Nejdříve stavba pece, poté předsoušení pece a následně samotný výpal zboží. Ten by měl probíhat i s chladnutím přibližně 20 hodin. Pec bude vyložena v sobotu. Vzhledem k tomu, že výpal tentokrát proběhne v nově vystavěném vypalovacím zařízení, se jeho výsledkem nechme překvapit...