Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Slovanský „Řbitov zvířátek“ u Mutěnic

Slovanský „Řbitov zvířátek“ u MutěnicChata s krbemOd počátku března se pracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno, v.v.i., podílejí na zajišťování rozsáhlých předstihových záchranných archeologických výzkumů před výstavbou plynovodu Moravia.
Prozatím se podařilo na katastru Mutěnic odkrýt část velkomoravské vesnice, která se rozkládala po obou stranáchKostra husy dnešního bezejmenného levého přítoku Mutěnického potoka. Jádro vesnice tvořily menší domy čtvercového či obdélníkového půdorysu s podlahou částečně zapuštěnou do svažitého terénu, opatřené zpravidla v jednom z rohů kamenným otopným zařízením. Strukturu osady doplňovaly další zahloubené objekty výrobního či hospodářského charakteru, jako jsou hliněné pece se dny vyloženými kameny nebo zásobní jámy.
Nejzajímavější nálezové situace, připomínající známý hororový román Řbitov zvířátek od Stephena Kinga, byly zachyceny ve dvou hlubokých zásobních jamách, umístěných poněkud stranou od vesnice. V zásypu první z nich byla objevena lidská kostra v nepietní poloze, na níž spočíval ještě celý psí skelet. Druhá zásobní jáma pak obsahovala pozůstatky hned několika dospělých psů i štěňat, pod nimiž ležela ještě kompletní kostra husy. Podobné jámy se zvířecími, vzácněji i lidskými ostatky se občas vyskytly i na jiných soudobých sídlištích na Moravě. Obvykle bývají považovány za objekty druhotně využité jako mrchoviště.
V jamách ležely zvířecí kosti s lidskými. Jako v hororu, líčí archeologové - iDnes 17.5. 2021

Kostra člověka a psa Kostry psů