Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Syrovice (okr. Brno-venkov)

Syrovice (okr. Brno-venkov)Během archeologického dohledu při stavbě inženýrských sítí pro rodinné domy v Syrovicích byly v poloze „Klínek“ zachyceny tři zahloubené objekty pravěkého stáří, avšak bez výraznějšího materiálu, který by upřesnil jejich bližší dataci.
Mimo to ovšem byly odkryty také tři okopy z 2. světové války, které nám dokládají pozice ruské armády v souvislosti s válečnými událostmi se známou bitvou u Ořechova. Ořechov se podařilo sovětským jednotkám dobýt již 18. dubna 1945, ale o již den později se jej podařilo Němcům dobýt a donutit Sověty k ústupu k Syrovicím. Následovaly dlouhé boje v tomto prostoru, které vyvrcholily 24. dubna, kdy se podařilo Ořechov definitivně osvobodit. Během těchto bojů sloužily Syrovice jako východisko ruských útoků.
S ohledem na mocnost odebraného podloží lze předpokládat, že nejmělčí objekt dosahoval hloubky alespoň padesáti centimetrů. Nález tří nábojnic ráže 12,7 x 108 mm v jeho blízkosti naznačuje, že se mohlo jednat o okop pro dva klečící střelce z kulometu DŠK, střílející směrem k Rajhradu. Tento objekt měli podle tehdejších manuálů dva vojáci vykopat za 30-40 minut. Vzhledem k tomu, že okop byl mělký, mohl souviset s první fázi bojů v prostoru, a po ustálení fronty se do něj vojáci již nevrátili.
Zbylé dva objekty jsou výrazně hlubší, což nasvědčuje tomu, že sloužily v pozdější fázi, kdy se fronta již ustálila. Přesný odraz v polních příručkách nemáme, což by mohlo nasvědčovat o jisté improvizaci vojáků. Objekty podobné syrovickým, včetně střeleckých stupňů, jsou známy z německých manuálů, dle nichž měli dva muži objekt o délce 280 cm a hloubce 180 cm vykopat za 5 hodin. Z nálezů je možné jmenovat cvočky do vojenských bot či zavírací nůž. 

Schildberger, V. 1996: Ořechov 1945. In: Dostál, M. – Schildberger, V. – Poledňa, J.: Ořechovská kronika. Ořechov, 133-156.
Moravské zemské museum 2005: Brněnské jaro 1945: Poslední měsíc okupace a osvobození Brna Rudou armádou. Brno.