Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Válečné hroby

Válečné hrobyŽabčice – nález ocelové přilby ve výhozu zeminyNásledující řádky nejsou ani tak aktualitou, jako spíše připomenutím, že do naší práce patří také nálezy relativně novější, které si širší veřejnost obvykle s archeologií příliš nespojuje. Jde o stopy bojů druhé světové války – ať už pozůstatky polních fortifikací, zbytků vojenské techniky (odkaz na mustang - https://www.uapp.cz/fotogalerie-aktuality/brno-slatina), ale především neznámých válečných hrobů.

V loňském roce jsme v terénu opět řešili nálezy kosterních pozůstatků padlých německých vojáků a to na dvou místech – na jaře v Ježkovicích u Vyškova a na podzim v Žabčicích. Na oba hroby se přišlo víceméně náhodou při stavebních pracích, majitelé správně kontaktovali Policii ČR a na její žádost jsme do terénu vyrazili i my. Standardní archeologický terénní postup bylo všakJežkovice – stříbrný medailonek z peněženky možno uplatnit pouze v Ježkovicích, v Žabčicích došlo nešťastnou shodou okolností ke zničení hrobu těžkou technikou a vše jsme dohledávali několik dní jen ve výhozu zeminy. V obou hrobech spočívaly ostatky dvou dospělých mužů, dle zbytků výstroje a výzbroje nepochybně příslušníků německé branné moci. Žabčický nález souvisí se zuřivými dubnovými boji v okolí Židlochovic, Ježkovický s posledními výstřely války 8. či 9. května 1945. Vojáci ze Žabčic a jeden z Ježkovic zůstanou nejspíše anonymní: identifikační známky nebyly nalezeny, archivní záznamy patrně neexistují, osobní předměty mnoho nenapoví – šlo o zapalovače, kapesní nože, kuřácký náustek, několik drobných německých a protektorátních mincí, fragmenty modlitební knížky…Také jejich armádní příslušnost je neznámá, pouze u jednoho vojáka ze Žabčic předpokládáme, že byl podle opaskové přezky příslušníkem pozemních sil Wehrmachtu. Jeden z vojáků nalezených v Ježkovicích utrpěl frakturu holenní kosti, která mu patrně zabránila včas opustit bojiště, oba vojáci ze Žabčic podlehli devastujícím střelným poraněním hlavy, přičemž jeden z nich měl navíc zcela rozdrcené Žabčice – hliníková polní láhev v „tropické“ úpravě (textilní potah nahrazen dřevitou skořepinou)kosti bérců, což lze v kontextu válečné reality nejspíše spojit s přejetím těžkým kolovým či pásovým vozidlem.  

Druhý voják z Ježkovic se výše uvedenému vymyká a šance na jeho identifikaci nejsou malé. Základem pro ni je především nález vojenské známky. Ta byla sice díky použití zinkové slitiny v příšerném stavu, po opatrném očištění ale překvapivě dobře, i když ne beze zbytku čitelná. Kromě čísla vojáka z ní plyne, že byl již na počátku války (možná i před ní) odveden ke spojovací rotě na letecké základně v Goslaru (Dolní Sasko) – byl tedy zkušeným příslušníkem Luftwaffe, ať už pozemního či létajícího personálu, spekulativně mohlo jít i o instruktora blízké vyškovské letecké školy (Fliegertechnische Schule 5 Wischau). Masivní stříbrnýŽabčice - Rozdrcená holení kost prsten odkazuje na jeho předchozí nasazení v řadách Deutsche Afrikakorps a dvoufranková mince nalezená v peněžence byla snad památkou na působení ve Francii. Tuzemské válečné reálie pak reprezentovaly protektorátní lístky na maso platné od 29. dubna 1945. Byl nositelem odznaku za zranění a možná i železného kříže II. třídy. V peněžence opatroval voják rovněž stříbrný medailonek s vyrytým jménem Agnes; těžko ale říci, k jakému jeho válečnému působišti či období života se tento artefakt vztahuje. O poznání nekonečných sibiřských prostor v roli válečného zajatce už muž nestál a svůj život sám ukončil výstřelem z pistole do úst…

O všech nálezech jsme vyrozuměli německé zastupitelské úřady i Ministerstvo obrany, které by se měly postarat o zřízení řádných hrobů na vojenském pohřebišti.

Na konci tohoto příspěvku zbývá jen apelovat na případné objevitele podobných nálezů, aby se do ničeho nepouštěli na vlastní pěst a vždy kontaktovali Policii, nebo lépe přímo nás. Nesprávný postup může nadělat více škody než užitku - po archeologické, právní i lidské stránce, a v případě nikoliv ojedinělého souvisejícího nálezu munice může dojít i na nejhorší…