Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Workshop tradiční vápenné technologie v areálu pivovaru v Kostelci nad Černými lesy

Workshop tradiční vápenné technologie v areálu pivovaru v Kostelci nad Černými lesyPříspěvek svým obsahem navazuje na informaci zveřejněnou na našich stránkách 27. 7. 2018, pojednávající o „Budování vápenné pece v černokosteleckém pivováru“ na okr. Praha-východ.
Ve dnech 3. – 8. 9. 2018 se v areálu černokosteleckého pivovaru uskutečnil workshop zaměřený na výpal vápna tradičním způsobem, který byl v českých zemích běžný v období středověku a raného novověku. Pyrotechnologický objekt zastupovala již zmíněná menší periodická plamenná pec válcového tvaru, vystavěná z místního kamene a hlíny, o výrobním objemu cca 0,5 m3 vsázky. Pořadatelem byli Černokostelecký pivovár, ÚAPP Brno, v.v.i. a NPÚ územní odborné pracoviště v Brně. Kvalitní vápenný kámen (frakce 100 – 300 mm) poskytla cementárna Radotín (Českomoravský cement, a.s.), tj. firma, která je při našich experimentech na Moravě již dlouholetým spolehlivým partnerem. Palivové dříví pak nabídl pivovar z vlastních zásob. Výpal kusového vápna, coby ukázka lidových řemesel, byl zároveň součástí pivovarských slavností XIIIII. VYKULENÍ, pořádaných ke dni 8. 9. Kromě samotného výpalu, který trval celkem 53 hodin, byl předveden i proces hašení kusového vápna v dřevěné hasnici a jeho uskladnění v podobě vápenné kaše do vydřevené jámy. Jelikož byly páleny slivenecké vápence s vysokými obsahy CaCO3 bylo produktem vzdušné vápno (cca 1 m3); nedopal tvořilo cca 30 % vsázky. Výpal byl prováděn na základě dosavadních zkušeností z jiných podobných experimentů pořádaných převážně v režii „vápenické“ sekce Spolku Františka, organizované Kruhem přátel Technického muzea v Brně (http://www.technicalmuseum.cz/ ; http://www.starahut.com/#sthash.5QYl45ab.dpbs).
Během workshopu probíhaly hojné debaty v užších i širších kruzích návštěvníků (zakládka a druh suroviny, doba výpalu, vlastnosti vápna…). Zvláště při nočním pálení padla řada cenných rad, které vedly k dalším praktickým experimentům uskutečněným přímo na místě. Nejvíce nových i podnětných názorů týkajících se procesu výpalu bylo vysloveno hlavně během návštěvy pracovníků Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i., kteří se věnují problematice vápenictví a vápenným technologiím historických staveb na vědecké úrovni.
Největší dík náleží ale bezesporu pivovarníkům, kteří na počest výpalu uvařili dokonce 3 pivní speciály s názvy VÁPENKA, VÝPAL A KOSÁK a účastníkům workshopu poskytli vůbec velmi kvalitní zázemí. Vápno by mělo nyní několik let ležet v zemi, a až nastane čas, bude využito k rekonstrukci historických částí pivovaru, nebo umístěno do sudu v pivovarských sklepích, kam již tradičně patří a bylo pak použito k desinfekčním účelům.

Fotografické snímky z vlastních zdrojů a z produkce M. Starce ad.

Snímek slavnostního zahájení výpalu s nádechem řecko-římské tradice:
https://www.facebook.com/pivovarkostelec/videos/263772380914794/?t=5

Další informace:
http://pivovarkostelec.cz/node/9146