Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


 

Tvarožná (okr. Brno-venkov)

Na konci roku 2020 byl ukončen záchranný výzkum iniciovaný novostavbou rodinného domu v obci Tvarožné na Brněnsku. Skrývka zeminy probíhající na parcele č. 550, v místech bývalého historického domu z 19. století, odkryla kromě jeho základů také dosud neznámá archeologická souvrství...Brno-Židenice (okr. Brno-město)

Letošní podzim byl pro naši instituci bohatý na zajímavé nálezy z území města Brna. Kromě výzkumů novověké cihelny v Králově Poli, laténských pohřbů v Horních Heršpicích a sídliště lidu s lineární kulturou ve Starém Lískovci, o kterých bylo na našich stránkách již informováno, proběhl v měsících září, říjen a listopad výzkum v Brně-Židenicích vyvolaný stavbou bytového domu...Amatérský hledač našel s detektorem šperk, pomohl odhalit keltské sídliště

iDnes.cz - Doposud neznámé keltské sídliště a pohřebiště objevili archeologové poblíž Mořic na Prostějovsku poté, co zde amatérský hledač s detektorem kovů našel bronzový náramek a ohlásil to odborníkům...Zlínsko - nález bronzového depotu

Poslední letošní terénní akce detašované pobočky našeho Ústavu pro východní Moravu měla nádech tajemna a symbolicky se odehrála přímo na Štědrý den...Nález stříbrného depotu (okr. Brno-venkov)

V sobotu 14. 11. v odpoledních hodinách byl oznámen nález depotu stříbrných mincí v okolí Brna. Při rodinné vycházce lesem objevila paní Jitka Koutníková detektorem kovů desítky stříbrných mincí a torzo keramické nádoby...Brno-Starý Lískovec (okr. Brno-město)

Ve druhé polovině října uskutečnili pracovníci ÚAPP Brno záchranný archeologický výzkum v prostoru budoucí konečné nové tramvajové tratě před Fakultní nemocnicí Brno.Mořice (okr. Prostějov)

V měsíci únoru ohlásil pan Ivo Chytil z Vrchoslavic náhodný nález několika částí bronzového bohatě zdobeného nánožníku, které našel při procházce s detektorem kovů na poli nacházejícím se západně od obce Mořice...Zjišťovací výzkum vápenice na katastru obce Březina u Křtin

V měsících září-říjen proběhl v lesní trati Vysoká západně Březiny v jižní části Moravského krasu archeologický výzkum objektu, jenž vlastními prostředky zaštítila Obec Březina, okr. Brno-venkov. V letech 2017-2019 bylo při povrchových průzkumech spojených s evidencí zaniklých lomů, milířů a vápenických pecí pro geodatabázi projektu Calcarius lokalizováno naleziště...Kralice na Hané (okr. Prostějov)

V měsíci září 2020 proběhl záchranný archeologický výzkum související s přístavbou výrobního areálu společnosti Žaluzie NEVA v průmyslové zóně města Prostějova. Skrývkou dotčená plocha byla tvořena „ostrůvkem“ nedotčeného terénu obklopeného souvisle archeologicky prozkoumaným územím...Brno - Horní Heršpice (okr. Brno-město)

Na přelomu měsíce srpna a září proběhl krátký záchranný archeologický výzkum při výstavbě nové haly společnosti Hortim International v Brně - Horních Heršpicích...