Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Nové logo Ústavu archeologické památkové péče Brno, v. v. i.

Nové logo Ústavu archeologické památkové péče Brno, v. v. i.Kresba laténského amuletu nalezeného ve PteníLetošní výročí třiceti let od založení Ústavu archeologické památkové péče Brno, v. v. i. se stalo podnětem pro vytvoření nového loga.

To dosavadní tvořil bronzový kroužek se stylizovanou lidskou postavou v adorujícím gestu, který byl objeven spolu s dalšími bronzovými, skleněnými a jantarovými předměty již v roce 1868 v lese poblíž obce Ptení a který pochází z pozdní doby laténské. Tento předmět vybral - patrně i kvůli příhodnémuFoto laténského amuletu nalezeného na Starém Hradisku tvaru - první ředitel ústavu Miloš Čižmář v roce 2002, když uvedený hromadný nález od obce Ptení v rámci své odborné specializace revidoval.

V posledních letech se však začala stále častěji řešit otázka vhodnosti tohoto předmětu, neboť pochází ze staré sbírky Moravského zemského muzea v Brně a s činností ústavu nijak přímo nesouvisí. Shodou okolností se pracovníkům ústavu podařilo během preventivních prospekcí za pomoci detektoru kovů na keltském oppidu Staré Hradisko objevit v roce 2020 velmi podobný exemplář, jenž se odlišuje pouze tím, že z ohnutých loktů jsou k obvodu kruhu vyvedeny příčky. Nabízela se tak možnost jednoduše obměnit stávajícího „oranta“ za „lyžaře“.

Nakonec však zvítězila varianta pokusit se vytvořit zcela nové, moderní logo. Tohoto nelehkého úkolu se úspěšně zhostila Alice Karlíčková, která navrhla grafickou značku složenou ze zažité zkratky ústavu a jeho celého názvu. Děkujeme.