Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Válečný hrob z Rozdrojovic (okr. Brno-venkov)

Válečný hrob z Rozdrojovic (okr. Brno-venkov)Válečný hrob – úterý 24. října 2023

Nebývá zvykem, že informujeme o záchranném výzkumu několik hodin od jeho ukončení a bez jeho alespoň předběžného vyhodnocení, v tomto případě je však zřejmě třeba již v zárodku zadusit fámy a složité myšlenkové konstrukce ústící až v podezření z kriminální činnosti, které údajně vyvolala naše činnost v lese u Rozdrojovic.
Válečný hrobDůvod naší přítomnosti zde byl naopak celkem prostý a letos obvyklý – během října zde byl nalezen německý vojenský „ešus“. Po jeho vyzvednutí ze země se ukázalo, že pod ním leží lidské kosti. Nález byl ohrožen, ale naštěstí velmi správně ohlášen, což vyvolalo nutnost rychlého záchranného výzkumu. O chystané akci byl s předstihem informován obecní úřad v Rozdrojovicích (majitel pozemku) a s ohledem na očekávatelnou přítomnost střeliva a munice předběžně i pyrotechnici Policie ČR. Celé dopoledne trvající výkopové práce doplněné v brzkých odpoledních hodinách příjezdem dvou policejních vozidel, které tolik vzrušily některé kolemjdoucí, byly tedy skutečně „pouze“ záchranným archeologickým výzkumem.
Co jsme tedy vlastně našli? Navzdory očekávanému hrobu vojáka německého Wehrmachtu, spočívaly v mělké jámě kosterní pozůstatky dokonce tří mužů, kteří však dle zbytků výstroje a výzbroje náleželi celkem s jistotou do řad Rudé armády. Vše bude teprve vyhodnoceno a zařazeno do historického kontextu, je však poměrně zvláštní, že Sověti, kteří své padlé po válce dosti pečlivě a systematicky exhumovali, nechali tento polní hrob nepovšimnut. Jakoby o něm snad ani nevěděli.
Kosterní pozůstatky a nalezené artefakty jsme převzali my; bude zpracována standardní nálezová zpráva a padlí se snad časem dočkají důstojného odpočinku. Nález byl oznámen i Ministerstvu obrany, v jehož kompetenci se válečné hroby nacházejí. Policejní pyrotechnici odvezli nalezené puškové střelivo - podezření na přítomnost „něčeho“ většího a nebezpečnějšího, které během výzkumu vyvstalo, se naštěstí nakonec nepotvrdilo.
Místo nálezu bylo uvedeno do původního stavu, čímž lze celou akci považovat za skončenou.   

Hledač kovů našel v lese u Rozdrojovic vojenský hrob, odborníci poznali Sověty - České noviny 26.10. 2023

Amatér našel v lese u Rozdrojovic vojenský hrob. Odborníci v něm identifikovali Sověty - ČT24 26.10. 2023

Hledač kovů našel německý ešus a pod ním kostry vojáků Rudé armády - iDNES 27.10. 2023

Muž s detektorem kovu našel hrob z 2. světové války. Komu patří ostatky? - Náš region 27.10. 2023