Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


 

Napsali o nás...

Archeologický skvost po tisíci letech v zemi míří do muzea - Dvě stě padesát porcí. Až takové množství jídla se mohlo připravovat v železném plátovém kotli nalezeném před třemi lety při výzkumu na Hradišti u Znojma. Staří Slované v něm vařili na počátku desátého století v období Velkomoravské říše...Malešovice (okr. Brno-venkov)

V měsících dubnu a květnu probíhal průběžně archeologický dohled při výstavbě nových inženýrských sítí na severním okraji Malešovic...Výstava Dědictví a současnost

Pozvánka na zámek v Miroslavi na výstavu Dědictví a současnost – archeologické výzkumy a ochrana archeologických památek v Jihomoravském kraji...Brno-Slatina (okr. Brno-město)

Ve druhé polovině letošního února jsme se opět dotkli archeologických stop událostí 2. světové války. Výstavba dalších logistických hal poblíž brněnského letiště měla navždy pohltit místo dopadu stíhacího letounu North American P-51B „Mustang“ pilotovaného poručíkem armádního letectva Spojených států W. L. Kigginsem...Napsali o nás...

iDnes: Důležitou obchodní křižovatkou byla po staletí Kuřim na Brněnsku, která je osídlená od začátku mladší doby kamenné. Archeologové tam teď objevili nové pozůstatky keltských obydlí...Nález zlatého nákrčníku

Dne 9. 1. 2020 v odpoledních hodinách byli pracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno, v. v. i. přivoláni k nálezu zlatého šperku – nákrčníku. Tento učinili Lukáš Kotásek a Tomáš Lusk v zalesněném prostředí Ždánického lesa.Olomučany (okr. Blansko)

V roce 2020 byla zahájena výstavba vodovodu „Pitná voda Jedovnicko“, který zajistí dodávku pitné vody z údolí Rakovce do Blanska. Vodovod povede hned přes několik katastrů obcí v Moravském krasu a dotkne se i jeho okolí.Hulín – Záhlinice (okr. Kroměříž)

Velké množství archeologických nálezů je v posledních desetiletích získáváno při stavebních akcích navázaných na rozšiřování intravilánů obcí ve formě zakládání satelitů nových rodinných domů na jejich okrajích, což byly do té doby většinou zemědělsky obdělávané plochy.Počenice (okr. Kroměříž)

O tom, že zásadní poznatky mohou přinést i archeologické akce v minulosti zastavěných a částečně předchozí činností zdevastovaných areálech nás přesvědčil krátký výzkum realizovaný v prostorách ZD Počenice (okr. Kroměříž).Kuřim (okr. Brno-venkov)

V březnu a dubnu proběhl záchranný archeologický výzkum v poloze „Záhoří“ v katastru města Kuřim, který byl vyvolán první etapou výstavby plánovaného rozsáhlého obytného souboru. Odkryto a prozkoumáno bylo celkem 121 zahloubených objektů.